CESTA POKOJNÉHO BOJOVNÍKA…

Pravidla na zenových zásedech

Dodržujeme 5 etických předsevzetí (Ničení a zraňování živých bytostí se budu zdržovat. Braní toho, co není dáváno se budu zdržovat.  Smyslné nestřídmosti se budu zdržovat. Zraňujícího a nepravdivého mluvení se budu zdržovat.  Zatemňování mysli omamnými látkami se budu zdržovat.)

Strava je vegetariánská.

Vezměte si s sebou všechny potřebné osobní věci (přezůvky na pohyb po budově,event . boty na běh, baterku) na celou dobu pobytu a vše, co potřebujete na meditaci v sedě – meditační polštář je důležitý.

 Naše zásedy probíhají v otevřené atmosféře „ušlechtilého mlčení“ – komunikace je omezena na rozhovory s učitelem.  Tato okolnost “chráněného prostředí” a ušlechtilého mlčení je základním nosným pilířem procesu bytostné transformace.

  Meditace, tak jak byla praktikována a instruována samotným Buddhou, je relativně intenzivní proces.  Meditace soustředění a mentální čistoty, zvaná zazen, rozvíjí klid, čistotu, jednotu a harmonii mysli.

 Program je v principu celodenní:  od časného rána až do večerních hodin probíhají meditace.

Všechny rušivé aktivity jako čtení knížek nebo čehokoliv jiného, psaní dopisů nebo pohledů, mobilní telefon (!), kouření cigaret, poslouchání rádia, práce s počítačem jsou v průběhu zásedu nemyslitelné.

Zato proběhnutí se, zpřítomnělé procházky do přírody, protahování těla, na tělo soustředěná Hathajóga,eventuelně Thai Chi jsou možné po dohodě s učitelem. Poměrně vysoká disciplinovanost kurzů, by ale neměla vést k nějaké vnitřní upjatosti – přesný opak je cílem: v sebe disciplině nalézt vyšší rovinu vlastní svobody, volnosti a radosti. Instrukce v průběhu zásedu jsou předkládány jako dobře míněné rady.

Proto platí následující podmínka účasti: účastník je zodpovědný za případné tělesné a psychické důsledky pobytu na meditačním kurzu.


Zanechat komentar